10kW Deye hybrid inverter, high-voltage, three-phase, hybrid inverter model SUN-10K-SG01HP3-EU
Product ID: 09.14
Have questions? Call us! +48 572 001 150
Technical Parameters
Ilość faz: 3 Fazy
Maks. moc wejściowa DC: 13000W
Maks. napięcie wejściowe DC: 1000 V
Max. AC output power: 11000W
Szczytowa moc wyjściowa AC: 2-krotność mocy znamionowej, 10 S
Zakres napięcia akumulatora: 96~600V
Full Specification
Technical Parameters
  • Ilość faz: 3 Fazy
  • Max. AC output power: 11000W
The Deye SUN-10K-SG01HP3-EU 10kW hybrid inverter is a three-phase, high-voltage hybrid inverter designed to enhance energy independence and optimize the flow of energy between sources and loads.
Key Parameters:
Max. DC input power (W): 13000
Rated AC output and UPS power (W): 10000
Key Features:
  • 100% unbalanced output, each phase; max. output power up to 50% of rated capacity
  • Support for DC and AC connection for upgrading existing PV systems
  • Max. charge/discharge current 37A
  • High-voltage battery for increased efficiency
  • 6 battery charge/discharge time periods
  • Supports energy storage with diesel generators
  • Kon-TEC energy storage systems accredited for use with DEYE hybrid inverters
Technical Specifications
Battery Input Data
Battery Type
Lead-acid or lithium-ion
Battery voltage range (V)
96~600
Max. charging current (A)
37
Max. discharging current (A)
37
Number of battery inputs
1
Charging curve
3-stage / equalization
Lithium battery charging
Self-adaptive to BMS
PV String Input Data
Max. DC input power (W)
13000
Max. DC input voltage (V)
Start-up voltage (V)
160
MPPT voltage range (V)
Full-load DC voltage range (V)
Rated DC input voltage (V)
150
PV input current (A)
Max. PV ISC (A)
Number of MPPTs / Strings per MPPT
2/2+1
AC Output Data
Rated AC output and UPS power (W)
Max. AC output power (W)
Rated AC output current (A)
15.2
Max. AC current (A)
22.7
Max. continuous AC current (A)
50
Peak power (off-grid)
2× rated power, 10 s
Generator input / Smart charge / AC coupling current (A)
Power factor
0.8 leading to 0.8 lagging
Output frequency and voltage
50/60Hz; 3L/N/PE 220/380, 230/400Vac
Grid type
Three-phase
DC injection current (mA)
<0.5%1n
Efficiency
Max. efficiency
97.60%
European efficiency
97.00%
MPPT efficiency
99.90%
Protection
Integration
Output overvoltage protection
DC type II / AC type III
Certificates and Standards
Grid regulations
CEI 0-21, VDE-AR-N 4105, NRS 097, IEC 62116, IEC 61727, G99, G98, VDE 0126-1-1, RD 1699, C10-11
EMC / Safety standards
IEC/EN 61000-6-1/2/3/4, IEC/EN 62109-1, IEC/EN 62109-2
General Data
Operating temperature range (°C)
-45~60℃, derating >45℃
Cooling
Intelligent cooling
Noise (dB)
< 45 dB
Communication with BMS
RS485; CAN
Weight (kg)
26
Dimensions (mm)
396 W × 580 H × 230 D