12kW Deye hybrid inverter, high-voltage, three-phase – Hybrid Inverter SUN-12K-SG01HP3-EU
Product ID: 9.15
Have questions? Call us! +48 572 001 150
Technical Parameters
Ilość faz: 3 Fazy
Maks. moc wejściowa DC: 15600W
Maks. napięcie wejściowe DC: 1000 V
Max. AC output power: 13200W
Szczytowa moc wyjściowa AC: 2-krotność mocy znamionowej, 10 S
Zakres napięcia akumulatora: 96~600V
Full Specification
Available (4 szt.)
Warehouse Katowice/Płock: 2 szt.
Warehouse Rzeszów: 2 szt.
Technical Parameters
  • Ilość faz: 3 Fazy
  • Max. AC output power: 13200W
The Deye SUN-12K-SG01HP3-EU 12kW hybrid inverter is a three-phase, high-voltage hybrid inverter that increases energy independence and optimizes the direction of energy flow and the sources or loads to which that energy is directed.
Key Parameters:
Max. DC input power (W): 15600
Rated AC output and UPS power (W): 12000
Key Features:
  • 100% unbalanced output, per phase; max. output power up to 50% of nominal power
  • Possibility to connect to both DC and AC for upgrading existing PV systems
  • Max. charge/discharge current 37A
  • High-voltage battery, higher efficiency
  • 6 programmable periods for battery charging/discharging
  • Energy storage from diesel generator supported
  • Kon-TEC energy storage systems accredited for use with DEYE hybrid inverters
Technical Specifications
Battery Input Data
Battery Type
Lead-acid or lithium-ion
Battery voltage range (V)
96~600
Max. charging current (A)
37
Max. discharging current (A)
37
Number of battery inputs
1
Charging curve
3-stage / equalization
Lithium-ion battery charging
Auto-adaptation to BMS system
PV String Input Data
Max. DC input power (W)
15600
Max. DC input voltage (V)
Start-up voltage (V)
160
MPPT voltage range (V)
DC voltage range at full load (V)
Nominal DC input voltage (V)
150
PV input current (A)
Max. PV ISC (A)
Number of MPPT / Strings per MPPT
2/2+1
AC Output Data
Rated AC output and UPS power (W)
Max. AC output power (W)
Rated AC output current (A)
18.2
Max. AC current (A)
27.3
Max. continuous AC current (A)
50
Peak power (off-grid)
2 times rated power, 10 s
Generator input / Smart charging / AC coupling current (A)
Power factor
0.8 leading to 0.8 lagging
Output frequency and voltage
50/60Hz; 3L/N/PE 220/380, 230/400Vac
Grid type
Three-phase
DC current injection (mA)
 <0.5%1n
Efficiency
Max. efficiency
97.60%
Euro efficiency
97.00%
MPPT efficiency
99.90%
Protection
Integration
Output surge protection
DC Type II / AC Type III
Certificates & Standards
Grid regulation
CEI 0-21, VDE-AR-N 4105, NRS 097, IEC 62116, IEC 61727, G99, G98, VDE 0126-1-1, RD 1699, C10-11
EMC Safety / Standard
IEC/EN 61000-6-1/2/3/4, IEC/EN 62109-1, IEC/EN 62109-2
General Data
Operating temperature range (°C)
-45~60℃, >45℃ derating
Cooling
Smart cooling
Noise (dB)
< 45 dB
BMS Communication
RS485; CAN
Weight (kg)
26
Dimensions (mm)
396 W × 580 H × 230 D