High-voltage 25kW Deye hybrid inverter, three-phase, Hybrid Inverter SUN-25K-SG01HP3-EU
Product ID: 09.18
Have questions? Call us! +48 572 001 150
Technical Parameters
Ilość faz: 3 Fazy
Maks. moc wejściowa DC: 32500W
Maks. napięcie wejściowe DC: 1000 V
Max. AC output power: 27500W
Szczytowa moc wyjściowa AC: 2-krotność mocy znamionowej, 10 S
Zakres napięcia akumulatora: 200~700V
Full Specification
Available (1 szt.)
Warehouse Katowice/Płock: 1 szt.
Technical Parameters
  • Ilość faz: 3 Fazy
  • Max. AC output power: 27500W
The Deye SUN-25K-SG01HP3-EU 25kW hybrid inverter is a three-phase, high-voltage hybrid inverter that enables increased energy independence and optimization of the energy flow direction, including both sources and loads where the energy is directed.
Key Parameters:
Max. DC input power (W): 32500
Rated AC output and UPS power (W): 25000
Key Features:
  • 100% unbalanced output per phase; max. output power up to 50% of rated power per phase
  • Supports both DC and AC input for retrofitting existing solar systems
  • Up to 16 units in parallel for on-grid and off-grid use; supports multiple batteries in parallel
  • Max. charge/discharge current: 74A
  • High-voltage battery for improved efficiency
  • 6 programmable battery charge/discharge time periods
  • Supports energy storage from diesel generators
  • Kon-TEC energy storage systems accredited for use with DEYE hybrid inverters
Technical Specifications
Battery Input Data
Battery type
Lead-acid or lithium-ion
Battery voltage range (V)
200~700
Max. charging current (A)
37
Max. discharging current (A)
37
Number of battery inputs
1
Charging curve
3-stage / equalization
Lithium-ion battery charging
Auto-adaptation to BMS system
PV String Input Data
Max. DC input power (W)
32500
Max. DC input voltage (V)
Start-up voltage (V)
160
MPPT voltage range (V)
Rated DC input voltage (V)
150
DC voltage range at full load (V)
Nominal DC input voltage (V)
625
PV input current (A)
Max. PV ISC (A)
Number of MPPTs / Strings per MPPT
2 / 2+2
AC Output Data
Rated AC output and UPS power (W)
Max. AC output power (W)
Rated AC output current (A)
38
Max. AC current (A)
41.8
Max. continuous AC current (A)
100
Peak power (off-grid)
2 × rated power, 10 s
Generator input / Smart charging / AC coupling current (A)
Power factor
0.8 leading to 0.8 lagging
Output frequency and voltage
50/60Hz; 3L/N/PE 220/380, 230/400Vac
Grid type
Three-phase
DC injection current (mA)
<0.5%1n
Efficiency
Max. efficiency
97.60%
Euro efficiency
97.00%
MPPT efficiency
99.90%
Protection
Integration
Output overvoltage protection
DC Type II / AC Type III
Certificates and Standards
Grid compliance
CEI 0-21, VDE-AR-N 4105, NRS 097, IEC 62116, IEC 61727, G99, G98, VDE 0126-1-1, RD 1699, C10-11
EMC Safety / Standard
IEC/EN 61000-6-1/2/3/4, IEC/EN 62109-1, IEC/EN 62109-2
General Data
Operating temperature range (°C)
-45~60℃, derating above 45℃
Cooling
Smart cooling
Noise (dB)
< 45 dB
Communication with BMS
RS485; CAN
Weight (kg)
60
Dimensions (mm)
560.5 W × 837 H × 319 D