Czym jest BMS

To jest odpowiedni moment, żeby odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie dotyczące kwestii podstawowych – czym w ogóle jest BMS? System BMS (z ang. Battery Management System) jest układem zarządzającym działaniem akumulatora litowo-jonowego.

Jego najważniejszą funkcją jest zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatora, które może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia oraz spowodować niebezpieczne skutki dla otoczenia (pożar, wybuch). Oprócz funkcji zabezpieczających, układ BMS zapewnia równomierny stopień naładowania poszczególnych ogniw, co prowadzi do zbalansowania całego akumulatora. W momencie użytkowania magazynu energii oraz jego rozładowywania, BMS zapewnia równomierne rozładowanie, a także zabezpiecza akumulator przed głębokim rozładowaniem (co prowadziłoby do drastycznego skrócenia czasu życia akumulatora litowo-jonowego). Wszystkie te funkcje powodują wydłużenie czasu życia baterii litowo-jonowej oraz efektywniejsze wykorzystanie jej całkowitej pojemności. Podsumowując ten krótki wpis – układ BMS jest niezbędnym elementem dla prawidłowego działania każdego akumulatora i baterii litowo-jonowej.

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty

Polityka cookies

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz.