Balansowanie aktywne czy pasywne – jakie wybrać?
W poprzednich dwóch artykułach opisane zostały układy balansowania aktywnego oraz balansowania pasywnego. Jeden i drugi sposób balansowania ma swoje wady i zalety.
Najważniejsze zalety balansowania pasywnego to jego niska cena oraz prostota układów. Z drugiej strony otrzymujemy nieco gorsze parametry użytkowe oraz wytrzymałościowe akumulatorów. W przypadku balansowania aktywnego, jego zalety są związane z parametrami użytkowymi akumulatorów oraz wydłużaniem żywotności całych pakietów, przy jednoczesnej wadzie, związanej z wyższą ceną modułów balansowania aktywnego. Z tego względu, dobór określonego sposobu balansowania powinien być poprzedzony biznesową oraz inżynierską analizą dotyczącą potrzeb i wymagań stawianych przed konkretnym magazynem energii. Jeżeli mamy do czynienia z ogniwami wysokiej klasy, które nie pracują w ciężkich warunkach, najkorzystniej jest dobrać układy balansowania pasywnego. W przypadku, jeżeli dysponujemy ogniwami gorszej klasy lub przewidywane są ciężkie warunki użytkowania projektowanego magazynu energii – najlepiej zainwestować w rozwiązania aktywne.
Kon-TEC Sp. z o.o. oferuje zarówno układy balansowania aktywnego, jak również pasywnego, które spełniają potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.

