Balansowanie aktywne czy pasywne – jakie wybrać?

W poprzednich dwóch artykułach opisane zostały układy balansowania aktywnego oraz balansowania pasywnego. Jeden i drugi sposób balansowania ma swoje wady i zalety. 

Najważniejsze zalety balansowania pasywnego to jego niska cena oraz prostota układów. Z drugiej strony otrzymujemy nieco gorsze parametry użytkowe oraz wytrzymałościowe akumulatorów. W przypadku balansowania aktywnego, jego zalety są związane z parametrami użytkowymi akumulatorów oraz wydłużaniem żywotności całych pakietów, przy jednoczesnej wadzie, związanej z wyższą ceną modułów balansowania aktywnego. Z tego względu, dobór określonego sposobu balansowania powinien być poprzedzony biznesową oraz inżynierską analizą dotyczącą potrzeb i wymagań stawianych przed konkretnym magazynem energii. Jeżeli mamy do czynienia z ogniwami wysokiej klasy, które nie pracują w ciężkich warunkach, najkorzystniej jest dobrać układy balansowania pasywnego. W przypadku, jeżeli dysponujemy ogniwami gorszej klasy lub przewidywane są ciężkie warunki użytkowania projektowanego magazynu energii – najlepiej zainwestować w rozwiązania aktywne. 

Kon-TEC Sp. z o.o. oferuje zarówno układy balansowania aktywnego, jak również pasywnego, które spełniają potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.


 

Inne artykuły

Rekordowe dotacje na magazyny energii
Rekordowe dotacje na magazyny energii

Stabilizacja systemu energetycznego, lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i tańszy prąd dla firm – to główne cele nowego programu dofinansowania magazynów energii, który rusza już w lutym. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne

80 TYS. ZŁ OSZCZĘDNOŚCI NA OŚWIETLENIU W BLOKU!

Czy to możliwe? Tak! Dzięki potężnemu magazynowi energii, który zasila części wspólne budynku, można znacząco obniżyć koszty energii. Chcesz dowiedzieć się, jak to działa? Obejrzyj najnowszy film na kanale @Pompa Ciepła i PV!

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?

Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą liczne korzyści, ale także stawia przed inwestorami szereg pytań prawnych. Jednym z nich jest kwestia, czy instalacja magazynu energii wymaga pozwolenia na budowę.

Żywotność akumulatorów LiFePO4

Akumulatory o dużej pojemności znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Wykorzystujemy je w pojazdach elektrycznych, systemach magazynowania energii, czy w rozwiązaniach off-grid i urządzeniach rekreacyjnych.

Czy magazyny energii wymagają decyzji środowiskowej?

Magazyny energii stają się nieodłącznym elementem nowoczesnej infrastruktury energetycznej, jako narzędzia pozwalające na zwiększenie efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii i stabilizację sieci elektroenergetycznych.

Ładowanie akumulatorów LiFePO4

Akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe) zrewolucjonizowały rynek urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych, dzięki swojej trwałości, bezpieczeństwu i efektywności.

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty