Budowa i Ilość cykli - Akumulatory LiFePO4 - szczerzy do bólu!!!

Marcin Kontek w rozmowie z Mr Akumulatorem pokazuję i objaśnia budowę naszych akumulatorów LiFePo4. Mówi min. o faktycznej ilości cyklów czyli żywotności naszych baterii. Budowie ogniw. Za co odpowiada BMS i jak jest zrobiona obudowa. Wchodzi również w temat użytkowania akumulatora. Nagranie zostało zrealizowane podczas targów Camper Caravan Show 2023, a tu możesz zobaczyć naszą relację z tych targów. Wejdź również na nasz kanał YouTube, znajdziesz tam więcej informacji i filmów.

 

 


Akumulatory LiFePO4 to rodzaj baterii litowo-jonowych,  których katodą jest związek chemiczny zwany fosforanem litowo-żelazowym (LiFePO4). Technologia ta jest również znana  jako bateria litowo-żelazowo-fosforanowa. Oto niektóre z głównych cech i zalet akumulatorów LiFePO4: 

Bezpieczeństwo: Jedną z głównych zalet akumulatorów LiFePO4 jest ich wysokie bezpieczeństwo. LiFePO4 jest bardziej stabilny chemicznie niż niektóre inne materiały katodowe stosowane w akumulatorach litowo-jonowych, co zmniejsza ryzyko przegrzania, zapalenia się lub eksplozji. 

Żywotność: akumulatory LiFePO4 mają długą żywotność, co oznacza, że ​​wytrzymują wiele cykli ładowania i rozładowywania, zanim stracą pojemność. Są trwalsze niż niektóre inne typy akumulatorów litowo-jonowych oraz GEL / AGM (żelowych - kwasowych)

Stabilne napięcie: Napięcie ogniw LiFePO4 pozostaje względnie stabilne podczas rozładowywania, co oznacza, że ​​są one bardziej przewidywalne w zastosowaniach o stałym napięciu. 

Wysoki prąd rozładowania: Akumulatory LiFePO4  często charakteryzują się wysokim prądem rozładowania w porównaniu do innych typów akumulatorów litowo-jonowych. 

 

BMS (System Zarządzania Baterią): BMS jest głównym elementem akumulatorów litowo-jonowych. Chroni przed przeładowaniem, rozładowaniem, przegrzaniem oraz wyrównaniem napięcia pomiędzy ogniwami.

Zastosowania: Akumulatory LiFePO4 są stosowane w zastosowaniach motoryzacyjnych, w tym w pojazdach elektrycznych i hybrydowych, ze względu na ich zabezpieczenia, długą żywotność i wysoką wydajność prądową. Można je z powodzeniem stosować również jako zamiennik akumulatorów SLA (Kwasowych i żelowych), przyczepach kempingowych i samochodach kempingowych, specjalistycznych pojazdach elektrycznych, innych napędach elektrycznych, jachtach, katamaranach, łodziach mieszkalnych, wózkach inwalidzkich i pojazdach dla niepełnosprawnych, hybrydowych systemach fotowoltaicznych, turbinach wiatrowych, oświetleniu awaryjnym, urządzeniach i zabawkach 12V, a w końcu w źródłach zasilania dla inwerterów 12V~/230V~

Zobacz nasze akumulatory 12V w technologii LiFePO4

 

Inne artykuły

Jaki akumulator do kampera? Jaki będzie najlepszy?

Akumulator w kamperze to kluczowy element, decydujący o sprawnym funkcjonowaniu urządzeń, będących na jego wyposażeniu. Wybór odpowiedniego akumulatora staje się zatem decyzją strategiczną, wpływającą nie tylko na efektywność

Jaki akumulator do łodzi? Jaki będzie najlepszy?

Łodzie, niezależnie od ich zastosowania, wymagają niezawodnych źródeł zasilania, a kluczową rolę pełnią tutaj akumulatory. Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego akumulatora dla łodzi ma istotne znaczenie dla sprawnego działania zarówno silników

Jaki akumulator do fotowoltaiki? Jaki będzie najlepszy?

Fotowoltaika stoi na podium najlepszych rozwiązań w zakresie źródeł energii odnawialnej. Panele słoneczne, zdolne przekształcać promieniowanie słoneczne w elektryczność, nie tylko zyskują uznanie za swoją ekologiczność

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty

Polityka cookies

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz.