BMS – topologia szeregowo-równoległa
Poprzedni artykuł dotyczył typowych topologii, w jakich mogą być projektowane magazyny energii, współpracujące z układem BMS firmy Kon-TEC.
Należy zaznaczyć, że w przypadku tworzenia magazynów wysokonapięciowych, najczęściej wykorzystywanym typem topologii, będzie układ szeregowy. W przypadku magazynów niskonapięciowych, ważnym typem połączenie staje się połączenie szeregowo-równoległe. W takim przypadku, moduły Master łączymy ze sobą za pomocą protokołu separowanego CAN/RS485 w opcji Daisy Chain, przy czym jeden moduł Master będzie pełnił rolę nadrzędną i komunikował się z systemem nadrzędnym (inwerter hybrydowy, system EMS, SCADA). W ten sposób możemy połączyć do sześciu modułów Master i tworzyć układy magazynowania energii o wysokiej pojemności i mocy, przy jednoczesnym ograniczaniu parametru napięcia.
Zrównoleglanie szeregów ogniw, pozwala na zwiększanie parametru pojemności magazynu oraz maksymalnych prądów ładowania/rozładowania, przy jednoczesnym zachowaniu relatywnie niskiego parametru napięcia znamionowego).

