Akumulator do łódki i campera. Dlaczego lepiej wybrać akumulator LFP niż NMC?

Akumulatory LiFePO4 cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli łodzi i jachtów. Coraz częściej znajdują zastosowanie także w innych dziedzinach. Zawdzięczają to swoim licznym zaletom. Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe to najbezpieczniejsze i wysoko wydajne akumulatory litowo-jonowe.

Zastosowanie akumulatorów LiFePO4

Gdzie akumulatory LFP znajdują zastosowanie? Najczęściej są to:

 • łodzie, jachty, motorówki
 • kampery, przyczepy turystyczne
 • pojazdy elektryczne
 • wózki golfowe, wózki inwalidzkie
 • magazyny energii
 • instalacje fotowoltaiczne
 • elektrownie wiatrowe.

Akumulator LFP - idealny akumulator do łodzi

Dlaczego bateria LiFePO4 tak dobrze nadaje się do łódki, jachtu czy campera? Powody te wynikają głównie z zalet tego typu akumulatorów. Możemy do nich zaliczyć:

 1. Długa żywotność
  Akumulatory LiFePO4 cechuje wysoka odporność na głębokie rozładowanie. Mogą wytrzymać między 3500-5000 cykli ładowania. Oznacza, to że akumulatory LFP działają optymalnie nawet przez siedem do dziesięciu lat. Po tym okresie następuje powolna degradacja. Zwiększona żywotność sprawia, że baterie mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność systemu zasilania.
 2. Bezpieczeństwo i kontrola BMS
  Bezpieczeństwo baterii obejmuje zarówno wysoką stabilność termiczną, jak i chemiczną. Baterie LFP mają stabilną chemię. Nie przegrzewają się, więc w ogóle nie trzeba martwić się o próg temperaturowy. Nie wydziela się z nich tlen, stąd odpada obawa o łatwopalność (nawet w wysokiej temperaturze).
  Dodatkowo, system zarządzania BMS reguluje także wszystkie istotne parametry baterii w celu zapewnienia jej optymalnej pracy. W przypadku wyposażenia akumulatora w maty grzewcze, BMS może nawet regulować proces ogrzewania baterii w niskich temperaturach, a tym samym zapewnić nieprzerwaną, stabilną pracę. BMS pozwala też na efektywne łączenie akumulatorów równolegle i szeregowo.
 3. Głębokość rozładowania
  Głębokość rozładowania baterii LFP wynosi aż 100%. Są to tzw. akumulatory do głębokiego rozładowania, co oznacza, że można wykorzystać całą zgromadzoną w akumulatorze energię bez obaw o jego uszkodzenie.
 4. Pojemność i waga
  Duża gęstość energetyczna sprawia, że akumulatory LFP dysponują dużą pojemnością przy zdecydowanie niższej wadze (w porównaniu do akumulatorów kwasowych lub żelowych). Ich i montaż transport jest łatwy, szybki i komfortowy.
 5. Elastyczność
  Przewagą baterii LiFePO4 jest jej działanie w ciepłym środowisku. LFP nie nagrzewa się tak bardzo w trakcie pracy. W związku z tym nie trzeba intensywnie obniżać jej temperatury.
 6. Przyjazność środowisku
  Akumulartory LFP nie zawierają kobaltu. Dodatkowo, charakteryzują się dłuższą żywotnością, a to oznacza rzadszą konieczność wymian. Bateria LFP to dobry wybór dla osób, które poszukują rozwiązań ekologicznych.

Akumulatory LFP mogą być wzbogacone o np. o wyświetlacz LCD, który wskazuje napięcie i stan pojemności. Występują także modele wyposażone w możliwość komunikacji bezprzewodowej. Pozwala to na bezprzewodowe połączenie akumulatora ze smartfonem oraz aplikacją monitorującą. Taka funkcja umożliwia kontrolowanie urządzenia, nawet jeśli znajduje się ono w trudno dostępnym miejscu lub szczelnej obudowie.

Akumulator do łódki - przewaga LFP nad NMC

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że baterie LiFePO4 są lepsze od NMC. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jednak w przypadku poszukiwania akumulatora do łodzi, to właśnie LFP będzie najlepszym wyborem. Przemawia za tym głównie większa żywotność, szybkie ładowanie i wysokie bezpieczeństwo.

Akumulatory Kon-TEC projektujemy tak, aby były niezawodne i odporne na czynniki zewnętrzne. Posiadamy własne laboratorium badawczo-rozwojowe, co pozwala na dokładne testowanie produktów zanim trafią do klientów.

Zastosowane do produkcji ogniwa wysokiej jakości gwarantują długą żywotność i dużą wydajność, a obsadzenie a obsadzenie ich w ramie montażowej umieszczonej wewnątrz akumulatora gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie drgań. Z kolei profesjonalny BMS z balanserem i dużym radiatorem skutecznie odprowadza ciepło.

Wybierając akumulator do łodzi czy campera, musisz być pewny, że możesz na nim polegać. Akumulator od Kon-TEC to rozwiązanie sprawdzone i niezawodne.

Inne artykuły

Dlaczego produkcja BMS w Polsce jest ważna?

Ostatnie lata i zdarzenia pokazały jednoznacznie, że poleganie tylko i wyłącznie na produkcji urządzeń w krajach dalekiego wschodu, może poskutkować problemami z ich dostawą na czas, jak również ze stabilnością cen.

Solar Energy Expo 2023

Kiedy wyjeżdżaliśmy na poprzednią edycję targów Solar Energy Expo w roku 2022, nie bardzo wiedzieliśmy, czego spodziewać się po pierwszej tego typu imprezie po pandemii.

BMS – przegląd interfejsów

Interfejsy przyłączeniowe, to punkty połączeń, dzięki którym układ BMS może łączyć się ze światem zewnętrznym.

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty

Polityka cookies

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz.