Akumulator LiFePO4 - co to i dlaczego zyskuje popularność?

Już na początku XX wieku zauważono duży potencjał litu jako tworzywa baterii. Mimo to pierwszej komercyjnej baterii litowo-jonowej doczekaliśmy się dopiero w 1991 roku. Obecnie technologia ta stała się bardzo powszechna. Baterie litowo-jonowe mają zastosowanie w telefonach i laptopach, w odkurzaczach, dronach czy nawet samochodach. Nic dziwnego, te magazyny energii cechuje wydajność, szybki czas ładowania, lekkość, a przede wszystkim żywotność. A czym charakteryzują się akumulatory LiFePO4 i dlaczego warto w nie zainwestować? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Ale zanim akumulator LiFePO4...

Zacznijmy od początku!

Lit został odkryty w 1817 roku przez szwedzkiego chemika Johana Augusta Arfwedsona. Ten najpierw nazwał go lithos, co w języku greckim oznacza skała. Miało to upamiętnić fakt, że został odkryty w minerale. Lit to miękki, srebrzysto-biały metal alkaliczny. Dlaczego sprawdza się w bateriach? Jego atutem jest wysoka gęstość. To ona pozwala na:

  1. Zgromadzenie dwukrotnie większego ładunku (w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych lub żelowych o takiej samej wadze).
  2. Zachowanie wysokiego napięcia ogniwa.

 

W ciągu ostatnich 20 lat technologie litowe znacząco zyskały na popularności. M.in. dzięki temu, że okazały się wartościowe w zasilaniu mniejszych urządzeń elektronicznych (laptopów, telefonów). Historycznie, baterie litowe, litowo-jonowe czy litowo-polimerowe oferowały wyraźną przewagę nad ich kwasowymi odpowiednikami. Doceniano ich długowieczność, niezawodność i pojemność. Niestety okazały się też problematyczne. Ze względu na "ucieczkę termiczną", skłonność do eksplozji lub zapalenia się wymagały ostrożnego obchodzenia się.

Obecnie dzięki postępowi technologii, opracowano stabilne i bezpieczniejsze baterie. Na przykład takie jak produkowane przez nas baterie litowo-żelazowo- fosforanowe (LiFePO4). Fosforan żelaza litu to nowszy typ roztworu litu, który z natury jest niepalny.

Chociaż baterie LiFePO4 nie są niczym nowym, dopiero teraz zyskują uznanie na światowych rynkach komercyjnych.

Co odróżnia LiFePO4 od innych baterii litowych?

Wśród atutów baterii litowo-żelazowo-fosforanowych wyróżnić można:

Bezpieczeństwo i stabilność

Ze względu na swój skład chemiczny, akumulatory LiFePO4 są bezpieczne. Baterie oparte na fosforanach oferują doskonałą stabilność termiczną i chemiczną. To zapewnia wzrost bezpieczeństwa w stosunku do baterii litowo-jonowych wykonanych z innych materiałów katodowych. Ogniwa litowo-fosforanowe są niepalne. Charakteryzują się również zwiększoną odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Nie przeszkadzają im upały, ponieważ nie rozgrzewają się nadmiernie w trakcie pracy. Można je również używać na mrozie (pod warunkiem ładowania w temperaturach dodatnich).

W przypadku niebezpiecznych zdarzeń losowych, takich jak np. kolizja czy zwarcie, nie wybuchają ani nie zapalają się. Jeśli przewidujesz użycie baterii litowej w niebezpiecznym, niestabilnym środowisku, LiFePO4 będzie świetnym wyborem.

Wydajność produktu

Jeśli szukasz akumulatora, który wytrzyma próbę czasu i będzie się szybko ładował, LiFePO4 sprawdzi się idealnie. Ich okres użytkowania wynosi zazwyczaj od ośmiu do dziesięciu lat lub dłużej. Czas pracy znacznie przewyższa akumulatory kwasowo- ołowiowe i inne typy akumulatorów litowych. Czas ładowania akumulatorów jest również znacznie krótszy, co jest kolejną wygodną zaletą.

Wpływ na środowisko

Baterie LiFePO4 są nietoksyczne. Nie zanieczyszczają środowiska i zawierają mniejsze ilości metali ziem rzadkich (w porównaniu do innych akumulatorów litowo- jonowych). To czyni je świadomym wyborem, z myślą o środowisku.

Długa żywotność, niska rezystancja wewnętrzna ogniw, wolne tempo samorozładowania i mniejsza waga - te cechy sprawiają, że akumulatory litowo- żelazowe są atrakcyjną opcją.

LiFePO4 często mają wyższą cenę. To prawda. Jednak ostatecznie, biorąc pod uwagę:

  • cały okres eksploatacji produktu,
  • minimalną konieczność konserwacji,
  • rzadkie wymiany,

są one opłacalną inwestycją i inteligentnym rozwiązaniem długoterminowym.

Inne artykuły

Zapraszamy na BATTERY FORUM Poland 2024!

Odwiedź nas na Branżowych Targach Baterii i Technologii Magazynowania Energii i Zasilania - BATTERY FORUM Poland 2024! Zobacz innowacyjne akumulatory LiFePO4, magazyny energii i systemy nisko- oraz wysokonapięciowe. Spotkaj ekspertów i poznaj technologie

Międzynarodowe Targi Caravaningowe 2024

Szanowni Klienci i Partnerzy! Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Caravaningowe, które odbędą się od 5 do 7 kwietnia 2024 roku w Ptak Warsaw Expo Znajdziecie nas w Hali D na stoisku D2.12

Jaki akumulator do kampera? Jaki będzie najlepszy?

Akumulator w kamperze to kluczowy element, decydujący o sprawnym funkcjonowaniu urządzeń, będących na jego wyposażeniu. Wybór odpowiedniego akumulatora staje się zatem decyzją strategiczną, wpływającą nie tylko na efektywność

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty