Akumulator LiFePO4 - co to i dlaczego zyskuje popularność?

Już na początku XX wieku zauważono duży potencjał litu jako tworzywa baterii. Mimo to pierwszej komercyjnej baterii litowo-jonowej doczekaliśmy się dopiero w 1991 roku. Obecnie technologia ta stała się bardzo powszechna. Baterie litowo-jonowe mają zastosowanie w telefonach i laptopach, w odkurzaczach, dronach czy nawet samochodach. Nic dziwnego, te magazyny energii cechuje wydajność, szybki czas ładowania, lekkość, a przede wszystkim żywotność. A czym charakteryzują się akumulatory LiFePO4 i dlaczego warto w nie zainwestować? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Ale zanim akumulator LiFePO4...

Zacznijmy od początku!

Lit został odkryty w 1817 roku przez szwedzkiego chemika Johana Augusta Arfwedsona. Ten najpierw nazwał go lithos, co w języku greckim oznacza skała. Miało to upamiętnić fakt, że został odkryty w minerale. Lit to miękki, srebrzysto-biały metal alkaliczny. Dlaczego sprawdza się w bateriach? Jego atutem jest wysoka gęstość. To ona pozwala na:

  1. Zgromadzenie dwukrotnie większego ładunku (w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych lub żelowych o takiej samej wadze).
  2. Zachowanie wysokiego napięcia ogniwa.

 

W ciągu ostatnich 20 lat technologie litowe znacząco zyskały na popularności. M.in. dzięki temu, że okazały się wartościowe w zasilaniu mniejszych urządzeń elektronicznych (laptopów, telefonów). Historycznie, baterie litowe, litowo-jonowe czy litowo-polimerowe oferowały wyraźną przewagę nad ich kwasowymi odpowiednikami. Doceniano ich długowieczność, niezawodność i pojemność. Niestety okazały się też problematyczne. Ze względu na "ucieczkę termiczną", skłonność do eksplozji lub zapalenia się wymagały ostrożnego obchodzenia się.

Obecnie dzięki postępowi technologii, opracowano stabilne i bezpieczniejsze baterie. Na przykład takie jak produkowane przez nas baterie litowo-żelazowo- fosforanowe (LiFePO4). Fosforan żelaza litu to nowszy typ roztworu litu, który z natury jest niepalny.

Chociaż baterie LiFePO4 nie są niczym nowym, dopiero teraz zyskują uznanie na światowych rynkach komercyjnych.

Co odróżnia LiFePO4 od innych baterii litowych?

Wśród atutów baterii litowo-żelazowo-fosforanowych wyróżnić można:

Bezpieczeństwo i stabilność

Ze względu na swój skład chemiczny, akumulatory LiFePO4 są bezpieczne. Baterie oparte na fosforanach oferują doskonałą stabilność termiczną i chemiczną. To zapewnia wzrost bezpieczeństwa w stosunku do baterii litowo-jonowych wykonanych z innych materiałów katodowych. Ogniwa litowo-fosforanowe są niepalne. Charakteryzują się również zwiększoną odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Nie przeszkadzają im upały, ponieważ nie rozgrzewają się nadmiernie w trakcie pracy. Można je również używać na mrozie (pod warunkiem ładowania w temperaturach dodatnich).

W przypadku niebezpiecznych zdarzeń losowych, takich jak np. kolizja czy zwarcie, nie wybuchają ani nie zapalają się. Jeśli przewidujesz użycie baterii litowej w niebezpiecznym, niestabilnym środowisku, LiFePO4 będzie świetnym wyborem.

Wydajność produktu

Jeśli szukasz akumulatora, który wytrzyma próbę czasu i będzie się szybko ładował, LiFePO4 sprawdzi się idealnie. Ich okres użytkowania wynosi zazwyczaj od ośmiu do dziesięciu lat lub dłużej. Czas pracy znacznie przewyższa akumulatory kwasowo- ołowiowe i inne typy akumulatorów litowych. Czas ładowania akumulatorów jest również znacznie krótszy, co jest kolejną wygodną zaletą.

Wpływ na środowisko

Baterie LiFePO4 są nietoksyczne. Nie zanieczyszczają środowiska i zawierają mniejsze ilości metali ziem rzadkich (w porównaniu do innych akumulatorów litowo- jonowych). To czyni je świadomym wyborem, z myślą o środowisku.

Długa żywotność, niska rezystancja wewnętrzna ogniw, wolne tempo samorozładowania i mniejsza waga - te cechy sprawiają, że akumulatory litowo- żelazowe są atrakcyjną opcją.

LiFePO4 często mają wyższą cenę. To prawda. Jednak ostatecznie, biorąc pod uwagę:

  • cały okres eksploatacji produktu,
  • minimalną konieczność konserwacji,
  • rzadkie wymiany,

są one opłacalną inwestycją i inteligentnym rozwiązaniem długoterminowym.

Inne artykuły

Jaki akumulator do kampera? Jaki będzie najlepszy?

Akumulator w kamperze to kluczowy element, decydujący o sprawnym funkcjonowaniu urządzeń, będących na jego wyposażeniu. Wybór odpowiedniego akumulatora staje się zatem decyzją strategiczną, wpływającą nie tylko na efektywność

Jaki akumulator do łodzi? Jaki będzie najlepszy?

Łodzie, niezależnie od ich zastosowania, wymagają niezawodnych źródeł zasilania, a kluczową rolę pełnią tutaj akumulatory. Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego akumulatora dla łodzi ma istotne znaczenie dla sprawnego działania zarówno silników

Jaki akumulator do fotowoltaiki? Jaki będzie najlepszy?

Fotowoltaika stoi na podium najlepszych rozwiązań w zakresie źródeł energii odnawialnej. Panele słoneczne, zdolne przekształcać promieniowanie słoneczne w elektryczność, nie tylko zyskują uznanie za swoją ekologiczność

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty

Polityka cookies

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz.