Taryfa trójsferowa i magazyn energii - opłacalne rozwiązanie dla domu?

Taryfy prądu - czym są i czy mogą pomóc obniżyć wysokość rachunków?

Taryfa prądowa to określenie na plan cenowy, według którego rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. W zależności od rodzaju taryfy ceny prądu mogą być:

  • jednakowe w ciągu całej doby,
  •  tańsze w określonych godzinach,
  • tańsze w określone dni tygodnia.

Jak rozszyfrować skrót taryfy?

Każdy z elementów skrótu określa coś innego. Zacznijmy od wielkiej litery. W Polsce wyróżnia się 4 grupy taryfowe:

  1. G — taryfa dla gospodarstw domowych.
  2. C — taryfa dla niewielkich firm oraz gospodarstw rolnych. 
  3. B — taryfa dla dużych firm.
  4. A — taryfa dla największych odbiorców (np. kopalni).

Pierwsza z cyfr to moc umowna, gdzie 1 - oznacza moc umowną do 40 kW, a 2 - powyżej 40kW.

Ostatnia cyfra to oznaczenie sfery - informuje o tym, w ilu różnych strefach czasowych rozliczana jest energia. Tu funkcjonują oznaczenia od 1-4. W Polsce popularnością cieszą się taryfy G12 i G12w.

Ze szczegółowymi opisami taryf można zapoznać się, analizując dane konkretnego operatora (np. największych spółek energetycznych, takich jak: PGE, Enea, Energa, Tauron, E-ON).

Różne oferty - jaką taryfę dla domu wybrać?

To zależy. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę to, jakie sprzęty elektryczne posiadamy i jak z nich korzystamy. Ilość spędzonego w domu czasu to kolejny ważny aspekt. Czy ktoś pracuje lub uczy się zdalnie? Jak na co dzień funkcjonuje nasze gospodarstwo domowe? Ile energii elektrycznej zużywa? Dobrze jest zagłębić się w dotychczasową historię płatności rachunków za prąd.

Koniecznie trzeba również zorientować się, jak ceny za prąd rozkładają się w poszczególnych godzinach. 
Zwykle wygląda to tak:

  • w godz. 22:00 – 6:00 – cena prądu jest niższa
  • w godz. 6:00 - 13:00 – cena prądu wzrasta
  • w godz.13:00 – 15:00 – niższa cena prądu
  • w godz. 15:00 - 22:00 – wysoka cena prądu.

Dodatkowo, cena energii często uzależniona jest od dnia tygodnia. Wpływ mają np. weekendy i święta. Mając to wszystko na uwadze, należy zweryfikować, w jakich dniach i godzinach zużycie energii jest największe w naszym gospodarstwie domowym.

Taryfa G13 - co to i dla kogo?

Taryfa G13 to inaczej taryfa trójstrefowa. Zgodnie z tą ofertą doba dzielona jest na trzy strefy:

  1.  Szczyt przedpopłudniowy (strefa średnich cen)
  2. Szczyt popołudniowy (strefa wysokich cen)
  3. Pozostałe godziny doby (strefa niskich cen)

Każda wymieniona wyżej strefa charakteryzuje się indywidualną stawką za 1 kWh. Taryfa trójstrefowa jest przeznaczona głównie dla gospodarstw domowych - mieszkań i domów - a także dla wszystkich, którzy potrafią samodzielnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Doskonale sprawdzi się także w połączeniu z magazynem energii.

Magazyn energii i taryfa trójsferowa - zarządzanie zużyciem energii

Gdy wybierzemy taryfę trójstrefową i będziemy posiadać magazyn energii możemy doprowadzić do sporych oszczędności. Będziemy ładować magazyn, kiedy energia jest bardzo tania (środek nocy) oraz wykorzystywać ją w trakcie dnia. To sprawi, że cała użytkowana energia osiągnie koszt taki, jak najtańsza stawka w taryfie trójstrefowej (tj. ok. 50% ceny rynkowej).

Własny magazyn energii to również rozwiązanie opłacalne dla wszystkich posiadaczy instalacji OZE. Kiedy w lipcu 2024 roku w życie wejdą regulacje dotyczące net-billingu rozliczanego godzinowo (systemu rozliczeń nadwyżek energii wytworzonych przez instalacje fotowoltaiczne), przydomowy magazyn energii na kilka godzin może stać się swoistym "buforem". Pozwoli przechować energię przez kilka godzin w magazynie i sprzedać ją wieczorem, kiedy jest droga, zamiast sprzedawać pozyskany z fotowoltaiki prąd w południe, kiedy jest najtaniej.

Magazyn energii to rozwiązanie dedykowane do domów jednorodzinnych, letniskowych, firm i obiektów przemysłowych, a także gospodarstw rolnych, w których korzysta się z odnawialnych źródeł energii. Świetnie sprawdza się we wszystkich miejscach, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia (gdy jej produkcja jest największa) oraz narażonych na częste przerwy w zasilaniu.

W przypadku stosowania magazynu energii w połączeniu z taryfą trójstrefową, rozwiązanie to może być opłacalne nawet dla właścicieli mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Najnowszy design domowych magazynów energii oferowany przez firmę Kon-TEC od roku 2023 świetnie nadaje się do zainstalowania magazynu nawet w niewielkiej przestrzeni.

Inne artykuły

Międzynarodowe Targi Caravaningowe 2024

Szanowni Klienci i Partnerzy! Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Caravaningowe, które odbędą się od 5 do 7 kwietnia 2024 roku w Ptak Warsaw Expo Znajdziecie nas w Hali D na stoisku D2.12

Jaki akumulator do kampera? Jaki będzie najlepszy?

Akumulator w kamperze to kluczowy element, decydujący o sprawnym funkcjonowaniu urządzeń, będących na jego wyposażeniu. Wybór odpowiedniego akumulatora staje się zatem decyzją strategiczną, wpływającą nie tylko na efektywność

Jaki akumulator do łodzi? Jaki będzie najlepszy?

Łodzie, niezależnie od ich zastosowania, wymagają niezawodnych źródeł zasilania, a kluczową rolę pełnią tutaj akumulatory. Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego akumulatora dla łodzi ma istotne znaczenie dla sprawnego działania zarówno silników

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty