Taryfa trójsferowa i magazyn energii - opłacalne rozwiązanie dla domu?

Taryfy prądu - czym są i czy mogą pomóc obniżyć wysokość rachunków?

Taryfa prądowa to określenie na plan cenowy, według którego rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. W zależności od rodzaju taryfy ceny prądu mogą być:

 • jednakowe w ciągu całej doby,
 •  tańsze w określonych godzinach,
 • tańsze w określone dni tygodnia.

Jak rozszyfrować skrót taryfy?

Każdy z elementów skrótu określa coś innego. Zacznijmy od wielkiej litery. W Polsce wyróżnia się 4 grupy taryfowe:

 1. G — taryfa dla gospodarstw domowych.
 2. C — taryfa dla niewielkich firm oraz gospodarstw rolnych. 
 3. B — taryfa dla dużych firm.
 4. A — taryfa dla największych odbiorców (np. kopalni).

Pierwsza z cyfr to moc umowna, gdzie 1 - oznacza moc umowną do 40 kW, a 2 - powyżej 40kW.

Ostatnia cyfra to oznaczenie sfery - informuje o tym, w ilu różnych strefach czasowych rozliczana jest energia. Tu funkcjonują oznaczenia od 1-4. W Polsce popularnością cieszą się taryfy G12 i G12w.

Ze szczegółowymi opisami taryf można zapoznać się, analizując dane konkretnego operatora (np. największych spółek energetycznych, takich jak: PGE, Enea, Energa, Tauron, E-ON).

Różne oferty - jaką taryfę dla domu wybrać?

To zależy. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę to, jakie sprzęty elektryczne posiadamy i jak z nich korzystamy. Ilość spędzonego w domu czasu to kolejny ważny aspekt. Czy ktoś pracuje lub uczy się zdalnie? Jak na co dzień funkcjonuje nasze gospodarstwo domowe? Ile energii elektrycznej zużywa? Dobrze jest zagłębić się w dotychczasową historię płatności rachunków za prąd.

Koniecznie trzeba również zorientować się, jak ceny za prąd rozkładają się w poszczególnych godzinach. 
Zwykle wygląda to tak:

 • w godz. 22:00 – 6:00 – cena prądu jest niższa
 • w godz. 6:00 - 13:00 – cena prądu wzrasta
 • w godz.13:00 – 15:00 – niższa cena prądu
 • w godz. 15:00 - 22:00 – wysoka cena prądu.

Dodatkowo, cena energii często uzależniona jest od dnia tygodnia. Wpływ mają np. weekendy i święta. Mając to wszystko na uwadze, należy zweryfikować, w jakich dniach i godzinach zużycie energii jest największe w naszym gospodarstwie domowym.

Taryfa G13 - co to i dla kogo?

Taryfa G13 to inaczej taryfa trójstrefowa. Zgodnie z tą ofertą doba dzielona jest na trzy strefy:

 1.  Szczyt przedpopłudniowy (strefa średnich cen)
 2. Szczyt popołudniowy (strefa wysokich cen)
 3. Pozostałe godziny doby (strefa niskich cen)

Każda wymieniona wyżej strefa charakteryzuje się indywidualną stawką za 1 kWh. Taryfa trójstrefowa jest przeznaczona głównie dla gospodarstw domowych - mieszkań i domów - a także dla wszystkich, którzy potrafią samodzielnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Doskonale sprawdzi się także w połączeniu z magazynem energii.

Magazyn energii i taryfa trójsferowa - zarządzanie zużyciem energii

Gdy wybierzemy taryfę trójstrefową i będziemy posiadać magazyn energii możemy doprowadzić do sporych oszczędności. Będziemy ładować magazyn, kiedy energia jest bardzo tania (środek nocy) oraz wykorzystywać ją w trakcie dnia. To sprawi, że cała użytkowana energia osiągnie koszt taki, jak najtańsza stawka w taryfie trójstrefowej (tj. ok. 50% ceny rynkowej).

Własny magazyn energii to również rozwiązanie opłacalne dla wszystkich posiadaczy instalacji OZE. Kiedy w lipcu 2024 roku w życie wejdą regulacje dotyczące net-billingu rozliczanego godzinowo (systemu rozliczeń nadwyżek energii wytworzonych przez instalacje fotowoltaiczne), przydomowy magazyn energii na kilka godzin może stać się swoistym "buforem". Pozwoli przechować energię przez kilka godzin w magazynie i sprzedać ją wieczorem, kiedy jest droga, zamiast sprzedawać pozyskany z fotowoltaiki prąd w południe, kiedy jest najtaniej.

Magazyn energii to rozwiązanie dedykowane do domów jednorodzinnych, letniskowych, firm i obiektów przemysłowych, a także gospodarstw rolnych, w których korzysta się z odnawialnych źródeł energii. Świetnie sprawdza się we wszystkich miejscach, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia (gdy jej produkcja jest największa) oraz narażonych na częste przerwy w zasilaniu.

W przypadku stosowania magazynu energii w połączeniu z taryfą trójstrefową, rozwiązanie to może być opłacalne nawet dla właścicieli mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Najnowszy design domowych magazynów energii oferowany przez firmę Kon-TEC od roku 2023 świetnie nadaje się do zainstalowania magazynu nawet w niewielkiej przestrzeni.

Inne artykuły

Zapraszamy na BATTERY FORUM Poland 2024!

Odwiedź nas na Branżowych Targach Baterii i Technologii Magazynowania Energii i Zasilania - BATTERY FORUM Poland 2024! Zobacz innowacyjne akumulatory LiFePO4, magazyny energii i systemy nisko- oraz wysokonapięciowe. Spotkaj ekspertów i poznaj technologie

Międzynarodowe Targi Caravaningowe 2024

Szanowni Klienci i Partnerzy! Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Caravaningowe, które odbędą się od 5 do 7 kwietnia 2024 roku w Ptak Warsaw Expo Znajdziecie nas w Hali D na stoisku D2.12

Jaki akumulator do kampera? Jaki będzie najlepszy?

Akumulator w kamperze to kluczowy element, decydujący o sprawnym funkcjonowaniu urządzeń, będących na jego wyposażeniu. Wybór odpowiedniego akumulatora staje się zatem decyzją strategiczną, wpływającą nie tylko na efektywność

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty