Recykling baterii z samochodów elektrycznych w postaci magazynów energii – istniejące ryzyka

W poprzednim artykule od niebezpieczeństw wynikających z użytkowania akumulatorów litowo-jonowych niezabezpieczonych układem BMS, płynnie przeszliśmy do popularnego ostatnio zagadnienia (szczególnie w narracji wielu influencerów zajmujących się tematem energetyki), jakim jest wykorzystywanie używanych akumulatorów z samochodów elektrycznych w roli magazynów energii w domowych mikroinstalacjach OZE. 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy to się opłaca zapoznajmy się najpierw z ryzykami związanymi z takimi działaniami. Przede wszystkim nie mamy wiedzy dotyczącej stopnia zużycia samych ogniw i elektrolitu. Należy pamiętać, że ogniwa starzeją się na wielu płaszczyznach – degradacji ulegają materiały elektrod, elektrolit, rezystancja wewnętrzna i wiele innych parametrów. Dodatkowo, w większych pakietach, ogniwa bardzo często są rozbalansowane. Należy też pamiętać o charakterystyce starzenia się ogniw litowo-jonowych, które początkow zachowują swoje właściwości przez kilkaset/kilka tysięcy cykli, jednak kiedy zaczynają już się degradować, to proces starzenia przebiega znacznie szybciej. 

Podsumowując – wszystkie wymienione aspekty wiążą się z dużym ryzykiem niewłaściwego działania magazynu energii, co może doprowadzić do jego uszkodzenia, czy nawet wybuchu, stanowiącego zagrożenie dla otoczenia, w którym akumulator jest umieszczony.


 

Inne artykuły

80 TYS. ZŁ OSZCZĘDNOŚCI NA OŚWIETLENIU W BLOKU!

Czy to możliwe? Tak! Dzięki potężnemu magazynowi energii, który zasila części wspólne budynku, można znacząco obniżyć koszty energii. Chcesz dowiedzieć się, jak to działa? Obejrzyj najnowszy film na kanale @Pompa Ciepła i PV!

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?

Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą liczne korzyści, ale także stawia przed inwestorami szereg pytań prawnych. Jednym z nich jest kwestia, czy instalacja magazynu energii wymaga pozwolenia na budowę.

Żywotność akumulatorów LiFePO4

Akumulatory o dużej pojemności znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Wykorzystujemy je w pojazdach elektrycznych, systemach magazynowania energii, czy w rozwiązaniach off-grid i urządzeniach rekreacyjnych.

Czy magazyny energii wymagają decyzji środowiskowej?

Magazyny energii stają się nieodłącznym elementem nowoczesnej infrastruktury energetycznej, jako narzędzia pozwalające na zwiększenie efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii i stabilizację sieci elektroenergetycznych.

Ładowanie akumulatorów LiFePO4

Akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe) zrewolucjonizowały rynek urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych, dzięki swojej trwałości, bezpieczeństwu i efektywności.

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty