Ryzyko użytkowania akumulatorów litowo-jonowych bez BMS – rozbalansowanie ogniw

Innym ryzykiem związanym z użytkowaniem akumulatorów bez układu BMS są kwestie dotyczące balansowania ogniw. Większość ogniw litowo-jonowych posiada relatywnie niskie wartości napięcia znamionowego. 

W celu uzyskania wysokich walorów użytkowych i uzyskania wyższego poziomu napięcia znamionowego całego akumulatora, ogniwa takie łączy się w szeregi. W momencie, kiedy w szereg połączonych jest kilka/kilkanaście (w przypadku akumulatorów niskonapięciowych LV) lub kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset ogniw (wysokonapięciowe magazyny energii), bardzo istotne staje się zbalansowanie wszystkich ogniw w szeregu. Należy mieć na uwadze, że pojemność całego akumulatora, liczona w amperogodzinach, jest równa pojemności najsłabszego ogniwa w szeregu. Z tego względu, jeżeli np. łączymy w szereg 196 ogniw o napięciu znamionowym 3,2V i pojemności 100Ah, to spodziewamy się pojemności 62,72kWh. Jeżeli jednak jedno z ogniw będzie niezbalansowane i będzie miało pojemność 95Ah, to pojemność całego akumulatora wyniesie tylko 59,58 kWh (o 5% mniej). Co więcej – ogniwa te będą się starzeć w inny sposób, co obniży żywotność całego magazynu energii. 

Z tego względu tak istotnym jest właściwe balansowanie ogniw, automatycznie realizowane przez komercyjne układy BMS.


 

Inne artykuły

80 TYS. ZŁ OSZCZĘDNOŚCI NA OŚWIETLENIU W BLOKU!

Czy to możliwe? Tak! Dzięki potężnemu magazynowi energii, który zasila części wspólne budynku, można znacząco obniżyć koszty energii. Chcesz dowiedzieć się, jak to działa? Obejrzyj najnowszy film na kanale @Pompa Ciepła i PV!

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?

Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą liczne korzyści, ale także stawia przed inwestorami szereg pytań prawnych. Jednym z nich jest kwestia, czy instalacja magazynu energii wymaga pozwolenia na budowę.

Żywotność akumulatorów LiFePO4

Akumulatory o dużej pojemności znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Wykorzystujemy je w pojazdach elektrycznych, systemach magazynowania energii, czy w rozwiązaniach off-grid i urządzeniach rekreacyjnych.

Czy magazyny energii wymagają decyzji środowiskowej?

Magazyny energii stają się nieodłącznym elementem nowoczesnej infrastruktury energetycznej, jako narzędzia pozwalające na zwiększenie efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii i stabilizację sieci elektroenergetycznych.

Ładowanie akumulatorów LiFePO4

Akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe) zrewolucjonizowały rynek urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych, dzięki swojej trwałości, bezpieczeństwu i efektywności.

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty