Ryzyko użytkowania akumulatorów litowo-jonowych bez BMS – rozbalansowanie ogniw

Innym ryzykiem związanym z użytkowaniem akumulatorów bez układu BMS są kwestie dotyczące balansowania ogniw. Większość ogniw litowo-jonowych posiada relatywnie niskie wartości napięcia znamionowego. 

W celu uzyskania wysokich walorów użytkowych i uzyskania wyższego poziomu napięcia znamionowego całego akumulatora, ogniwa takie łączy się w szeregi. W momencie, kiedy w szereg połączonych jest kilka/kilkanaście (w przypadku akumulatorów niskonapięciowych LV) lub kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset ogniw (wysokonapięciowe magazyny energii), bardzo istotne staje się zbalansowanie wszystkich ogniw w szeregu. Należy mieć na uwadze, że pojemność całego akumulatora, liczona w amperogodzinach, jest równa pojemności najsłabszego ogniwa w szeregu. Z tego względu, jeżeli np. łączymy w szereg 196 ogniw o napięciu znamionowym 3,2V i pojemności 100Ah, to spodziewamy się pojemności 62,72kWh. Jeżeli jednak jedno z ogniw będzie niezbalansowane i będzie miało pojemność 95Ah, to pojemność całego akumulatora wyniesie tylko 59,58 kWh (o 5% mniej). Co więcej – ogniwa te będą się starzeć w inny sposób, co obniży żywotność całego magazynu energii. 

Z tego względu tak istotnym jest właściwe balansowanie ogniw, automatycznie realizowane przez komercyjne układy BMS.


 

Inne artykuły

Rekordowe dotacje na magazyny energii
Rekordowe dotacje na magazyny energii

Stabilizacja systemu energetycznego, lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i tańszy prąd dla firm – to główne cele nowego programu dofinansowania magazynów energii, który rusza już w lutym. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne

80 TYS. ZŁ OSZCZĘDNOŚCI NA OŚWIETLENIU W BLOKU!

Czy to możliwe? Tak! Dzięki potężnemu magazynowi energii, który zasila części wspólne budynku, można znacząco obniżyć koszty energii. Chcesz dowiedzieć się, jak to działa? Obejrzyj najnowszy film na kanale @Pompa Ciepła i PV!

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?

Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą liczne korzyści, ale także stawia przed inwestorami szereg pytań prawnych. Jednym z nich jest kwestia, czy instalacja magazynu energii wymaga pozwolenia na budowę.

Żywotność akumulatorów LiFePO4

Akumulatory o dużej pojemności znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Wykorzystujemy je w pojazdach elektrycznych, systemach magazynowania energii, czy w rozwiązaniach off-grid i urządzeniach rekreacyjnych.

Czy magazyny energii wymagają decyzji środowiskowej?

Magazyny energii stają się nieodłącznym elementem nowoczesnej infrastruktury energetycznej, jako narzędzia pozwalające na zwiększenie efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii i stabilizację sieci elektroenergetycznych.

Ładowanie akumulatorów LiFePO4

Akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe) zrewolucjonizowały rynek urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych, dzięki swojej trwałości, bezpieczeństwu i efektywności.

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty