Pomiar izolacji wewnętrznej akumulatora

Istotnym parametrem bezpieczeństwa akumulatorów litowo-jonowych, jest izolacja wewnętrzna. Parametr ten obrazuje stopień izolacji pomiędzy elektrodami akumulatora. Degradacja parametru izolacji wewnętrznej, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zwarcie lub wybuch akumulatora. Z tego względu, należy regularnie przeprowadzać pomiar izolacji wewnętrznej magazynu energii – szczególnie w przypadku magazynów większej mocy. 

Pomiary izolacji wewnętrznej akumulatora są możliwe do zrealizowania za pomocą układu BMS firmy Kon-TEC, kiedy bateria jest podłączona do układu za pomocą dwóch styczników – zarówno po stronie plusa układu, jak również po stronie minusa układu. W ten sposób mierzony jest opór izolacji pomiędzy elektrodami akumulatora. Wynik pomiaru oporu izolacji jest wyrażony w megohmach (MΩ). Im wyższy wynik, tym lepsza izolacja. Obserwacja parametru izolacji wewnętrznej akumulatora w czasie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania całego magazynu energii oraz daje informacje o konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub serwisowych.


 

Inne artykuły

80 TYS. ZŁ OSZCZĘDNOŚCI NA OŚWIETLENIU W BLOKU!

Czy to możliwe? Tak! Dzięki potężnemu magazynowi energii, który zasila części wspólne budynku, można znacząco obniżyć koszty energii. Chcesz dowiedzieć się, jak to działa? Obejrzyj najnowszy film na kanale @Pompa Ciepła i PV!

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?

Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą liczne korzyści, ale także stawia przed inwestorami szereg pytań prawnych. Jednym z nich jest kwestia, czy instalacja magazynu energii wymaga pozwolenia na budowę.

Żywotność akumulatorów LiFePO4

Akumulatory o dużej pojemności znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Wykorzystujemy je w pojazdach elektrycznych, systemach magazynowania energii, czy w rozwiązaniach off-grid i urządzeniach rekreacyjnych.

Czy magazyny energii wymagają decyzji środowiskowej?

Magazyny energii stają się nieodłącznym elementem nowoczesnej infrastruktury energetycznej, jako narzędzia pozwalające na zwiększenie efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii i stabilizację sieci elektroenergetycznych.

Ładowanie akumulatorów LiFePO4

Akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe) zrewolucjonizowały rynek urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych, dzięki swojej trwałości, bezpieczeństwu i efektywności.

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty