Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Magazyn energii odpowiedzią na net-billing?

W 2022 roku wprowadzono znaczące zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii wytworzonych przez instalacje fotowoltaiczne. Kolejne wejdą w życie w 2024. Czy w obliczu nowego rozporządzenia montaż paneli fotowoltaicznych nadal się opłaca? Jakie znaczenie dla fotowoltaiki mają magazyny energii?

Net-billing - koniec z systemem opustów?

Wprowadzony w lipcu 2016 roku net-metering przyczynił się do ogromnego zainteresowania fotowoltaiką w Polsce. Podpisanie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) w 2022 roku sprawiło, że nowi beneficjenci zielonej energii nie będą już korzystać ze znanego i lubianego systemu opustów.

Na początek warto podkreślić, że w obu systemach rozliczeniowych, czyli zarówno w przypadku net- billingu, jak i net-meteringu, mowa o nadwyżkach energii wytwarzanych przez instalacje fotowoltaiczne. Do nadwyżek dochodzi przeważnie w ciepłych miesiącach (zwykle od maja do września). Jako że większość użytkowników nie posiada własnych magazynów energii, nadprogramowy prąd musi zostać przechowany w sieci. Po to, aby w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy fotowoltaika produkuje mniej energii, móc odzyskać wysłany do sieci prąd.

Net-metering wytworzył pojęcie prosumenta, czyli osoby, która wytwarza energię z fotowoltaiki i wysyła ją do sieci energetycznej. Tam jest ona przechowywana przez rok od momentu wysłania, a prosument może w każdej chwili odebrać do 80% oddanej do sieci energii. Osoba taka nie ponosiła do tej pory żadnych opłat z tytułu transferu energii. Jedynie część oddanego do sieci prądu było zatrzymywane w ramach wynagrodzenia. Net-billing skłania się ku wymianie handlowej.

Zgodnie z nowym systemem rozliczeń energia z promieniowania słonecznego nadal jest oddawana do sieci. W net-billingu proces wysyłania i odzyskiwania zielonej energii elektrycznej opiera się na kupnie i sprzedaży energii. Założenia tego systemu rozliczeń są takie, że właściciel instalacji odsprzedaje do sieci nadwyżki prądu wyprodukowane przez instalację PV.

Koszt oddawanej energii jest wyceniany. Przy sprzedaży obowiązują stawki hurtowe (co ważne, wartości te nie są stałe). Następnie kupno energii odbywa się po cenach detalicznych. Właściciel fotowoltaiki za pobór energii z sieci zapłaci tyle, co każdy inny odbiorca. Wysokość opłaty uzależniona jest od wybranej taryfy rozliczeniowej.

Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii wprowadzone do sieci z instalacji prosumenckiej będą wyceniane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. I tu pojawia się niewiadoma - poziom cen energii. Dopiero od 1 lipca 2024 r. net-billing będzie oparty na rozliczeniu wartości nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z fotowoltaiki z zastosowaniem taryf dynamicznych (czyli cen godzinowych) oraz odrębnym rozliczaniu energii wprowadzonej i pobranej z sieci.
 

Net-metering a net-billing

Dla wielu net-metering oparty na systemie opustów wydaje się atrakcyjniejszym systemem rozliczeń fotowoltaiki. Jednak w momencie, gdy nie odbieramy zbyt wiele przesłanej energii z sieci ponosimy straty. Z kolei net-billing pozwala na otrzymanie zwrotu pieniędzy za niewykorzystaną energię. Jednak największą niewiadomą stanowi cena sprzedaży energii wytworzonej przez fotowoltaikę.

401 zł/MWh to średnia cena z 2021 roku, jednak zaledwie rok wcześniej była ona dwukrotnie niższa... Gwałtowne wzrosty cen energii powodują, że nowi właściciele paneli fotowoltaicznych mogą być zadowoleni. W takich sytuacjach net-billing okazuje się bardzo konkurencyjny w stosunku do net- meteringu.

Nowe zasady sprawiają, że cena zakupu energii jest identyczna zarówno dla prosumentów, jak i zwykłych klientów sieci. Nie zmienia to jednak faktu, że właściciele fotowoltaiki nadal generują duże oszczędności. Net-billing sprawia, że prosumenci stają się aktywnymi i świadomymi wytwórcami energii. Chcąc jeszcze zwiększyć korzyści płynące z fotowoltaiki, mogą rozbudowywać swoje instalacje fotowoltaiczne o systemy magazynowania energii.

Coraz popularniejsze stają się instalacje posiadające własne magazyny energii.

Energetyczny duet - magazyn energii + fotowoltaika

Wzrost popularności odnawialnych źródeł energii przyczynił się do rozwinięcia sektora magazynów energii. Nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Nic dziwnego, magazyn energii zapewnia niezależność energetyczną i maksymalne wykorzystanie prądu pozyskanego z paneli słonecznych. Magazyn energii połączony z fotowoltaiką pozwala na gromadzenia energii i wykorzystanie jej w późniejszym czasie, kiedy jest to potrzebne.

Kiedy w życie wejdą regulacje dotyczące net-billingu rozliczanego godzinowo, magazyn energii na kilka godzin zamieni się w "bufor". Dzięki niemu zamiast sprzedawać energię w południe, kiedy jest tania, wystarczy przechować ją przez klika godzin w magazynie i sprzedać wieczorem, kiedy jest droga. Co ciekawe - przy aktualnych cenach energii - rozwiązanie to staje się opłacalne, nawet jeśli nie posiadamy instalacji OZE. Wystarczy, że zdecydujemy się na taryfę dwustrefową (lub jeszcze lepiej - trójstrefową) i będziemy ładować magazyn, kiedy energia jest bardzo tania (środek nocy), a następnie wykorzystamy ją w trakcie dnia. Efekt jest taki, że cała energia, jaką użytkujemy kosztuje tyle, co najtańsza stawka w taryfie trójstrefowej, czyli ok. 50% mniej niż cena rynkowa.

Magazyny energii dedykowane są do domów jednorodzinnych, letniskowych, firm i obiektów przemysłowych, a także gospodarstw rolnych, w których korzysta się z odnawialnych źródeł energii. Świetnie sprawdzają się we wszystkich miejscach, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia (gdy jej produkcja jest największa) oraz narażonych na częste przerwy w zasilaniu.

Do magazynowania prądu z odnawialnych źródeł energii najczęściej wykorzystuje się akumulatory. Dobrze sprawdzają się akumulatory litowo-jonowe, które cechuje lekkość oraz długa żywotność.

Magazyny energii Kon-TEC

To wysokiej jakości akumulatory LiFePO4 do fotowoltaiki, które efektywnie przechowują energię elektryczną i zapewniają bezproblemową pracę z systemem fotowoltaicznym przez bardzo długi czas. Są to produkty gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa, łatwą instalację oraz kompatybilność z falownikami większości wiodących na rynku marek. Posiadamy magazyny energii w postaci jednego urządzenia, jak również rozwiązanie modułowe, dzięki któremu z łatwością można dopasować wielkość magazynu do własnych potrzeb i możliwości instalacji fotowoltaicznej.

Magazyn energii to:

  • osiągnięcieniezależnościenergetycznej,
  • obniżenie kosztów ponoszonych na rzecz zyskania energii elektrycznej, 
  • przyszłość energetyki.

Inne artykuły

Międzynarodowe Targi Caravaningowe 2024

Szanowni Klienci i Partnerzy! Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Caravaningowe, które odbędą się od 5 do 7 kwietnia 2024 roku w Ptak Warsaw Expo Znajdziecie nas w Hali D na stoisku D2.12

Jaki akumulator do kampera? Jaki będzie najlepszy?

Akumulator w kamperze to kluczowy element, decydujący o sprawnym funkcjonowaniu urządzeń, będących na jego wyposażeniu. Wybór odpowiedniego akumulatora staje się zatem decyzją strategiczną, wpływającą nie tylko na efektywność

Jaki akumulator do łodzi? Jaki będzie najlepszy?

Łodzie, niezależnie od ich zastosowania, wymagają niezawodnych źródeł zasilania, a kluczową rolę pełnią tutaj akumulatory. Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego akumulatora dla łodzi ma istotne znaczenie dla sprawnego działania zarówno silników

Newsletter

Nie przegap żadnej promocji, zdobywaj dodatkowe rabaty